ABD Ordusu ve NSA Verileri, Korumasız Sunucularda Saklanmış

UpGuard göre yapılan açıklamada, ABD hükümetinin, rahat bilgileri taşıyan data sızıntısıyla karşısında karşıya olduğunu belirtildi.

Bildiğiniz üzere bu ayın başlarında ABD ordusu tarafından yapılan bir hata sonuzu Amazon Web Services S3 sunucularında yer alan 1.8 milyar veri savunmasız kalarak erişime açılmıştı. Bu veriler içerisinde, IŞİD ile ilgili haberler, Irak ve Pakistan gibi hareketli bölgelerdeki siyaset gibi  çoğu askeri bilgi edinmek üzere çeşitli istihbarat kayıtları bulunuyordu.

Yeni bilgi açığı, Eylül ayında Cyber ​​Tehlike Research UpGuard Direktörü Chris Vickery kadar keşfedildi ve içerisinde tekrar ABD ordusunun ve NSA’in istihbarat bilgileri bulunuyordu. Veriler yanlışlıkla halka açık erişim için yapılandırılmış bir Amazon Web Hizmetleri S3 bulut depolama alanında bulunuyordu. Açık Açık belirtilmiş olan ‘inscom’ (ABD Ordu İstihbarat ve Emniyet Komutanlığı) etiketi altında 47 adet görüntülenebilir dosya ve klasör vardı ve hepsine cümbür cemaat tarafından erişim sağlanabiliyordu.

‘Inscom’ etiketi aşağı, “Top Secret” ve “NOFORN” işaretli bakımlı verilerin bulunduğu bildirilirken sunucularda bulunan 6 farklı dosyanın 1 GB ile 69 GB aralarında değişen boyutlarda olduğu belirtildi. UpGuard,  hassas savunma istihbarat verileri taşıyan çoklu data kaynaklarını bulmaya ve bunlara asistan olmasına karşın, açık açık sınıflandırılmış verilerin ilk önce sızdırıldığını açıkladı. ABD’de son zamanlarda artan bu sızıntılar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : https://www.engadget.com/2017/11/28/classified-fikir-army-nsa-data-stored-unprotected-server/


Bir Cevap Yazın