Adaçayı nasıl demlenir? Adaçayının faydaları nelerdir?

Adaçayının faydalarından bahsetmeden önce adaçayı bitkisinin ne olduğuna bakalım. Adaçağı çok takvim, Akdeniz çevresinde çok yaygın olan ağaçsı bir bitkinin yapraklarından elde edilir. Latince adı Salvia officinalis olan bu bitki biberiyle (rozmarin) yakın akrabadır. Hatta adaçayının sağlığa faydalarının kayda değer bir kısmı içindeki rozmarinik asitten gelir. 

Binlerce yıl baştan başa hap yapımında kullanıldığı tanıdık adaçayı geçmişte yılan sokmalarının tedavisinde, nazara karşısında koruma, kadın doğurganlığını artırma gibi amaçlarla da kullanılmıştır.

Peki adaçayının faydaları nelerdir? Gelin bunlara teker teker bakalım:

Adaçayı en basit tabiriyle fikir açar. Yapılan araştırmalarda küçük miktarlarda adaçayının bile koklandığında ya da tüketildiğinde, insanlarda hafızayı güçlendirdiği, konsantrasyon ve odaklanmayı kolaylaştırdığı görülmüştür. böylece öğrencilerin ve yüksek zihinsel kapasite gerektiren işlerde çalışanların her gün biraz adaçayı tüketmesi çok faydalıdır.

Adaçayı nasıl demlenir Adaçayının faydaları nelerdir

Adaçayının yararlarından bir diğeri vücutta enflamasyonu yani yangıyı çare etmesidir. Bunun için yapabileceğiniz en kolay şey, adaçayı yaprağı çiğnemektir. Oysa acı tadı sebebiyle herkesin zahmetsizce adaçayı yaprağı çiğneyemeyeceği düşünüldüğünde, adaçayı yağı veya demlenmiş adaçayı çayı da aynı etkiyi gösterecektir.

Adaçayının yararları arasında öne çıkarn bir diğeri de sindirime iyi gelmesidir. Mide spazmlarını ve ishali önleyen adaçayı bağırsaklarınıza da sağlık verir.

Adaçayı nasıl demlenir Adaçayının faydaları nelerdir

Adaçayının faydalarından bahsederken, adaçayı yakma geleneğine de değinmek gerekir. Adaçayı tütsüsünün, içinde yakıldığı mekanlardaki olumsuz enerjiyi temizlediğine inanılır. Adaçayı tütsüsünü vücudunuzun çevresinde dolaştırdığınızda kişisel enerjinizi de temizleyebildiğiniz düşünülür. Adaçayının küllerinin evin dışına savrulmasıyla da toplanan tüm negatif enerjinin evden ve kişiden uzaklaştırıldığı iddia edilir.

 

 

Telomer: Ölümsüzlük Sırrı mı? | Doktor Bu Ne

 


Bir Cevap Yazın