Apple, artırılmış realite girişimi Vrvana’yı 30 milyon dolara satın aldı

iOS 11 işletim sistemi ile kullanıma sunduğu ARKit doğru artırılmış hakikat konusunda ne dek ciddi olduğunu gösteren Apple, artırılmış gerçeklik girişimi Vrvana‘yı satın aldı. Techcrunch’ın haberine kadar Apple, Kanada merkezli Vrvana için 30 milyon dolar ödeyecek.

Özellikle artırılmış hakikat gözlükleri üretme konusuna odaklanan Vrvana, Apple’a kendi artırılmış gerçekliğini üretme konusunda muavin olabilir. Andırmak icabında Bloomberg, geçtiğimiz haftalarda Apple’ın bir artırılmış hakikat gözlüğü üzerinde çalıştığını ve bu gözlüğün 2020 yılında piyasaya çıkacağını iddia etmişti.

Vrvana çalışanları Apple’a katılacak

İki ayrı kaynaktan satın alma haberini doğrulayan TechCrunch, Apple’dan ise devlete ait bir tanımlama alamadı. Satın alma haberleri konusunda herhangi bir izah etme yapmayan Apple, Vrvana kadrosunu bünyesine katacak. Totem adındaki sanal hakikat gözlüğü ile karşımıza çıkan Vrvana, satışa sunmadığı Totem ile keza sanal keza de artırılmış realite deneyimi sunmayı vadediyor.

1440 piksel çözünürlüğünde OLED bir ekran sunan Totem, 120 derecelik geniş bir açıya sahip. Windows 10 işletim sistemini destekleyen Totem, bir sanal gerçeklik gözlüğü için epeyce iyi teknik özelliklere sahip. Kısacası Vrvana’nın Apple’a katılmasının ardındaki sanal ve artırılmış realite gözlüğü olan Totem, gelecekte daha da geliştirilerek Apple’ın artırılmış hakikat gözlüğü olarak karşımıza çıkabilir.


Bir Cevap Yazın