Bilimin Açıklayamadığı Fenomen: Kedilerin Neden Banyo Takıntısı Var?

Bilim insanları öyle fazla canlı ile ilgili gizemleri çözmeyi başarmıştır. Ama bir fenomen hala cevaplanabilmiş değil: Kediler neden sahipleri ile birlikte banyoya girmek isterler?

Kediler, ufak kalplerinde sahipleri için sonsuz, ponçik bir evrene sahiplerdir, tabii yemeklerini zamanında verirseniz. Kediler sevimli canlılar olsalar da biz halk müziği göre anlaması zor o kadar fazla ‘olağandışı’ davranışları bulunmaktadır.

Bilim insanları kedilere dair pek çok gizemi açıklığa kavuşturmuş olsalar da bir davranışa hala kasıt verilebilmiş değiller; sahipleri ile banyoya girmeleri. Eğer bir kedi sahibiyseniz, banyoya girdiğinizde kedinizin ortalığı ayağa kaldırdığını ve kapıyı evde yangın çıkmışçasına tırmaladığını biliyorsunuzdur.

Sahipleri ile banyoya girme isteği az kalsın bütün konut kedilerinde müşterek bir tutum olmasına karşın bilim insanları bu fenomene hala bir açıklama getirebilmiş yok. Bir kedi araştırmacısı olan Mikel Delgado, bilim insanlarının bu konu hakkında hala bir cevaplarının olmadığını, fakat bazı fikirleri olduğunu belirtiyor.

Delgado’ya tarafından konut içinde geçirdiğimiz zamanlarda herhangi bir işle uğraştığımız için iyice kedilere odaklanamıyoruz. Lakin banyo ya da tuvalette genellikle faizsiz durumda olduğumuz için kediler odağı kendi üzerlerine çekebiliyorlar. Sonuçta tüm kedi sahipleri kedilerin dünyanın merkezi edinmek istediğini bilir.

Biyolog Imogene Cancellare ise kedilerin doğasında yalnız kalmak olduğunu, böylece banyo takıntılarının adamakıllı belirsiz olduğunu söyledi. Cancellare’e göre de kediler bu acayip davranışının tek nedeni ilgiyi üzerlerine çekme ricası.

sonuç olarak bilim insanları için karanlık maddeden sonra en bilinmez varlıklar kediler olmaya devam ediyor. Bir gün Mars’a, Titan’a gidebilir, ışık hızını aşabiliriz. Lakin kediler… Onlar evrenin en büyük sırrı olarak kalmaya devam edecekler.

Kaynak : https://www.inverse.com/article/38778-why-do-cats-follow-you-to-bathroom


Bir Cevap Yazın