Clojurecademy: Clojure ile interaktif programlama eğitimi veren platform Yerli GitHub

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Kod okuryazarlığı ve kodlama eğitimi dünyada her geçen gün büyüyen, epeyce manâlı bir pazar. Sizlere bu yazıda tanıtacağımız Clojurecademy de bu pazarda bulunan yeni bir teşebbüs, ve aynı zamanda açık kaynak kodlu bir kütüphane.

Clojurecademy’yi dünyaca ünlü Codecademy’ye benzetebilir, platformda yalnızca Clojure dili ile eğitimler verildiğini (ya da hazırlandığını) fakat neticede öğrencilerin genel bir perspektif kazandıklarını söyleyebiliriz.

Amazon, Facebook ve Walmart gibi şirketlerde de kullanılan Lisp dili türevlerinden biri olan Clojure, işlevsel programlamaya antre için de iyi bir tercih gibi duruyor. bu vesileyle GitHub üstünde de açık kaynak olarak yayınlanan proje Ertuğrul Çetin‘e ait.

Clojurecademy’de kullanıcılar kendi eğitim setlerini de hazırlayabiliyor

Clojurecademy’nin en kayda değer özelliği sahip olduğu DSL (Domain Specific Language) ile yeniden Clojure dilini kullanarak kullanıcılarına da kendi eğitim setlerini hazırlamaya izin vermesi.

Bugüne değin GitHub’da 500’e yakın star toplamayı başaran platformda, bununla birlikte toplamda 2 binden artı eğitim işlenmiş.

Şu an için platformda 3 öbür eğitim yer alıyor ve ayrıca eğitimler ayrıca de eğitim düzenlemek tamamen bedava. Işlevsel programlamaya duyulan ilginin de yükseltiğini düşünecek olursak; Clojurecademy komünitesini oturtabilirse uzun vadede başarı potansiyeli taşıyor.

Webrazzi üzerinde Clojurecademy gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize tech@webrazzi.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Clojurecademy’de kullanıcılar kendi eğitim setlerini de hazırlayabiliyor

Clojurecademy’nin en manâlı özelliği sahip olduğu DSL (Domain Specific Language) ile tekrar Clojure dilini kullanarak kullanıcılarına da kendi eğitim setlerini hazırlamaya izin vermesi.

Bugüne değin GitHub’da 500’e yakın star toplamayı başaran platformda, bununla beraber toplamda 2 binden pozitif eğitim tamamlanmış.

Şu lahza için platformda 3 öbür eğitim yer alıyor ve ayrıca eğitimler ayrıca de eğitim planlamak iyice bedava. Fonksiyonel programlamaya duyulan ilginin de yükseltiğini düşünecek olursak; Clojurecademy komünitesini oturtabilirse uzun vadede galibiyet potansiyeli taşıyor.

Webrazzi üstünde Clojurecademy gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize tech@webrazzi.com e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın