Facebook’un İntiharsal Akım Saptama Sistemi Bundan Böyle Ilk Elden Müdahale Ediyor

Şimdiye değin yaptığı tespitlerin ilgililere ulaştırılması için başkalarının yardımına ihtiyaç duyan sistem, artık kendi başına ilgililere ulaşarak, keza süre kaybının, keza de konunun göz ardı edilmesi riskinin önüne geçilmesini sağlıyor.

Kişinin ne vakit intihar veya kendine zarar verme eğiliminde olduğunu saptama edecek yorumlama şablonlarını kullanan teknoloji, artık aşina birileri takviye çağrısında bulunmadan önce gerekli kişilere ulaşabiliyor.

Facebook yapay zeka tabanlı intiharsal eğilimleri müdahale etme araçlarını bu yılın başında tanıtmıştı başlangıçta. Ama şimdiye dek bu araçlar bir kullanıcının, ya da tanıdık birilerinin destek için ilgili kişilere ulaşmalarına ihtiyaç duyuyorlardı. Sosyal ağın söylediğine tarafından laf konusu teknoloji artık birilerinin intihar veya kendine hasar verme eğiliminde olduğunu hissettiği anda kendi başına müdahalede bulunabilecek bir noktaya geldi. Yani konuyla ilgili kişileri arayacak birileri olmasa da, sistem kendi kendine bu işi yerine getiriyor.

Sistem şimdi ‘intihar düşünceleri içeriyor olma ihtimali bulunan’ Facebook Live yayını ya da mesajını birincil yardım ekibine erişim sağlayacak olan Facebook’un özel olarak yetiştirilmiş kontrolörlerine iletiyor.

Facebook’un Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Guy Rosen “Bu sistemin esas noktası, proaktif tespit teknolojisinin, herhangi bir bildirimde bulunulmadan önce devreye girebiliyor olmasıdır” diyor.

Halen bir kullanıcı ya da tanıdığın destek için müdahalesini gerektiren önceki araçlara oranla büyük bir metamorfoz anlamı açıklama ediyor bu gelişme. Bu aşamanın ortadan kaldırılmasıyla firma yalnızca olası gelişmelerin göz ardı edildiği durumları tespit etmekle kalmayacak, bununla beraber yardıma ihtiyaç duyan kişilere de olabildiğince çabuk şekilde ulaşabilecek.

Kaynak : http://mashable.com/2017/11/27/facebook-ai-suicide-prevention/#8CFgZcSlSaq0


Bir Cevap Yazın