Google, WhatsApp Konuşmaları Dahil Bütün Cihazı Ele Geçiren Virüsü İfşa Etti!

Google, Android cihazlarındaki kötü amaçlı yazılımları ve güvenilmeyen uygulamaları saptamak ve engellemek için Play Protect programını başlattı. Bu proje zarfında Skype yoluyla WhatApp konuşmalarını ele geçiren bir yazılım keşfedildi.

Cihazlarımızı potansiyel olarak zararlı uygulamalara karşısında gözetmek için cihaz öğrenimi temelinde geliştirilen Play Protect, Google’ın güvenlik konusundaki en başarılı işlerinden birisi oldu. Bunu yapılan son araştırmayla yakayı ele veren kötü amaçlı yazılım kanıtlar nitelikte.

Başta Afrika ülkelerine has olduğu tespit edilen fakat zamanla küresel bir salgın olduğu konusunda şüphe uyandıran Tizi isimli virüs, Facebook, Twitter, WhatsApp, Telegram, Viber, Skype ve LinkedIn gibi popüler sosyal ağ uygulamalarına yapışan bir yapıya sahip.

Google Play Protect ekibi, Tiz isimli bir dizi virüs yazılımının, Eylül 2017’den önceki cihaz taramalarında yer alan eski bir açığı kullandığını belirtiyor. 

Tizi göre ele geçirilen birçok tatbik, sosyal medyada karşımıza meydana çıkan reklamlar aralarında üçüncü parti dilekçe mağazalarının linklerini veriyor. Hem cihazın kök yazılımına erişiyor ve SMS’ler, WhatsApp konuşmaları ve GPS gibi kayda değer bilgileri ele geçiriyor. 

Tizi virüsünün yapabildikleri şunlar:

Facebook, Twitter, WhatsApp, Viber, Skype, LinkedIn ve Telgraf gibi popüler sosyal medya platformlarından verileri elde etmek. WhatsApp, Viber ve Skype’tan gelen çağrıları kayda geçirmek. SMS mesajları göndermek ve elde etmek. Yıllık etkinliklerine, çağrı günlüğüne, kartvizitlere, fotoğraflara ve yüklü uygulamaların listesine erişmek Wi-Fi şifreleme anahtarlarını aşırmak. Etraf sesini kaydetmek ve kullanıcı fark etmeden kamerayı açtırmak. 

Şu belli başlı değin Google, Tizi tarafından enfekte edilen 1,300 Android cihazını tespit etti ve bütün açıkları kapattı.

Kaynak : https://thehackernews.com/2017/11/android-spying-app.html


Bir Cevap Yazın