Hackerlar Güvenlik Açığı Bulunan Bitcoin Cüzdanları Arıyor!

Özellikle de son dönemlerde Bitcoin ve Etherium’un fiyatlarının tavan yapmasıyla birlikte, Bütün dünya çapında hackerların, emniyet açığı bulunan kripto-para cüzdanları aramaya başladığı öğrenildi.

Siber emniyet araştırmacısı Didier Stevens’ın ortaya çıkardığına göre, kripto-paraları sakladığımız bitcoin cüzdanlarının güvenliğine epeyce dikkat etmeliyiz. Özellikle de çevrimiçi bir kripto-para cüzdanı kullanıyorsanız bir lahza önce çevrimdışı olanlarına geçin. Çünkü son dönemlerde Stevens’ın ortaya çıkardığına kadar özellikle de Bitcoin ve Etherium’un değeri yükseldiği için, dünya çapında binlerce hacker, emniyet açığı yer alan kripto-para cüzdanları bulmaya çalışıyor. 

Stevens’ın bilhassa de bu müşteri bilgileri ele geçirmeye çalışan casus yazılımları bulan ve kendi geliştirdiği bir yazılım sayesinde ortaya çıkardığı koşul ise, durumun “ee natürel fakat onlar hacker bulmaya çalışacak”dan öte olduğunu gösteriyor. En son Bitcoin’e ilişkin büyük sıçramanın yaşandığı 2013 yılında bu dek fazla casus yazılım bulduğunu gösteren Stevens, son dönemlerde bilhassa de kripto-para cüzdanlarının bilgilerini ele geçirmeye çalışan ajan yazılımlar açısından epeyce fazla olduğunu belirtti. 

Stevens’ın siber emniyet üzerine eğitimler ve yüksek lisans diplomaları veren SANS Teknoloji Enstitüsü’nün devlete ait forumlarında paylaştığı bilgilere kadar, son bir aylık süreçte eline “Copy.dat, wallet.dat, wallet.dat.1, wallet.dat.zip, wallet.tar, wallet.tar.gz, wallet.zip, wallet_backup.dat, wallet_backup.dat.1, wallet_backup.dat.zip, wallet_backup.zip.” isimli oldukça tehlikeli ajan yazılımlar içeren dosyalar elde ettiğini bildirdi. 

Hackerların kullandığı yöntemin, sahiden çevrimiçi bitcoin cüzdanlarına hücum etmek amaçlı yok, sizin bilgisayarınızda kripto-para biriminizi hareket ettirmekte kullandığınız yazılımları yoklama etme amaçlı casus yazılımlar göstermek olduğunu da belirtelim. Yani Hacker’lar bu ajan yazılımı bilgisayarınıza sokarlarsa, çevrimiçi kripto-cüzdanlardan kendi cüzdanlarına kripto-paraları havale ediyorlar. Sizin de ruhunuz bile duymuyor. 

2 Milyon Dolarlık BitCoin’i Sığdırdığımız Cüzdan Elimizde!

Ne değin büyük bir kripto-para yatırımcısısınız bilmiyoruz. Oysa Stevens özellikle de küçük yatırımlar yapan kişilerin niyet alındığını da özellikle belirtiyor. Yani eğer Etherium veya Bitcoin’e yatırım yaptıysanız, kripto-paralarınızı güvenilir bir sistemde saklamanızı öğüt ediyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu ani saldırı hali hazırda öngörülebilir yok miydi? 

Kaynak : https://www.rt.com/business/411169-hackers-haunting-bitcoin-wallets-world/


Bir Cevap Yazın