Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik nasıl anlaşılır?

Hamilelik, hele ki zamanlaması da doğruysa, dünyanın en hoş şeylerinden biri. Bayan vücudu gebe kaldığı birincil andan itibaren bir takım işaretler veriyor. Hamileliğin belirtilerinin başında reglin gecikmesi geliyor. Eğer regliniz beklediğiniz tarihte gelmediyse şüphelenmeye başlayabilirsiniz. ara sıra çamaşırınızda görebileceğiniz damlamalar regl olduğunuzu düşündürse de bunların gebeliğin ilk günlerinde, yumurtanın rahme yerleşmesinden kaynaklanan kanamalar da olabileceğini aklınızda tutmanız gerekiyor.

Ağrıyan memeler de gebeliğin zinde belirtilerinden. Her zamanki sutyeniniz bugünlerde azıcık bakımlı geliyorsa, memelerinizde bir duyarlılık ve tartma hissediyorsanız, meme uçlarınız koyulaştıysa ve damarlarınız belirginleştiyse, bu gebeliğin belirtilerinden biridir.

Öte yandan daha geçen hafta giyebildiğiniz pantolon bugün gizli geliyorsa, şişlik ve kabızlık sorunları yaşıyorsanız, hamilelik sebebiyle çoğalan progesteron salgınızın sindirim sisteminizi etkilediği söylenebilir.

Ruhsal durumunuzdaki değişiklikler, gövde sıcaklığınızın yükselmesi, koku alma duyunuzun kuvvetlenmesi ve ara sıra yaşanan baş dönmeleri de diğer gebelik belirtileri arasındadır.

Hamilelik belirtileri nelerdir Hamilelik nasıl anlaşılır

Eğer bu belirtilerin ansızın fazlasını kendinizde gözlemliyorsanız, eczaneden bir hamilelik testi alarak kafanızdaki sorulara kısmen de olsa yanıt bulabilirsiniz. Ama unutmayın, en ilk olarak da dediğimiz gibi, “Gebe miyim?” sorusunun cevabını en iyi doktorunuz verir.


Bir Cevap Yazın