Hipoalerjenik 5 köpek ve kedi türü

Bedlington Terrier

Sizin için en iyi köpeğin kısa tüylü bir nesil olduğunu mu düşünüyorsunuz? Size bir sürprizimiz var: Uzun tüylü ırklar alerjisi olan insanlara çok daha az zarar veriyor. Bunun nedeni ise alerjinin köpeğin tüylerinden değil, tükürüğünde ve cildinde bulunan proteinlerden kaynaklanması. O nedenle bu 17-23 kilo ağırlığındaki tüylü Bedlington Terrier’lerle alerjiler başınıza tasa olmadan mutlu mesut geçinebilirsiniz.

Hipoalerjenik 5 köpek ve kedi türü

Bichon Frise

‘Powder puff’ olarak da tanıdık Bichon Frise’ler yumuşacık lakin bir öyle kalın tüylere sahiptir. 10-18 kilo aralarında olabilen bu köpekler sizin için iyi olabilir. Unutmayın, köpek alerjenleri de öteki etkenler olan hava kirliliği, sigara dumanı ve trafik egzozu gibi mikroskobik parçalardan oluşur. Evinizin içindeki hava kirliliğini azaltmak, tetikleyici alerjenlerin de durdurulmasını sağlar.

Hipoalerjenik 5 köpek ve kedi türü

Chinese Crested

Az tüyü olduğundan daha az alerjenin yayılmasına niçin olabilecek bu nesil, geçmişte dünyanın en çirkin köpeği seçildi. Ama biz böylece düşünmüyoruz. Tüysüz vücutları nedeniyle garip görünseler de mükemmel arkadaşlardır.

Hipoalerjenik 5 köpek ve kedi türü

Portuguese Water

Beyaz Saray’da ikamet etmesi sebebiyle havalı köpekler listesindeki yerini alan Portuguese Water, Malia Obama’nın alerjisi olduğundan tercih edilmişti. bununla beraber de hipoalerjenik türlerin daha fazla konuşulmasına neden oldu. Fakat uzmanlar yine de bu konuyla ilgili kesin olmayan ve itinalı davranılması gerektiği konusunda çoğu kez uyarıda bulunuyor.

Hipoalerjenik 5 köpek ve kedi türü

Sphynx

Bu kediler tüysüz yapılarıyla dikkati çekiyor. Ama yazının en başında belirttiğimiz gibi sorun tüylerde yok, deri ve tükürük proteinlerinde. Dolayısıyla tüysüz olmaları alerjinizi tetiklemeyeceği anlamına gelmiyor. Diğer Taraftan kediye aleyhinde alerjisi olanlar köpeğe karşı alerjik olanlardan daha kuvvetli reaksiyonlar veriyor. Ama iyi haber şu: Bir süre daha sonra alerjenlere toleransa niçin olabilecek rutin enjeksiyonlara çok daha iyi cevap veriyorlar.


Bir Cevap Yazın