İnterneti 1000 Kat Daha Süratli Hale Getiren Madde: Perovksite

Keşfedildiği zamanlardan bu yandan bilim insanlarının gözde minerali konumunda bulunan perovksitenin, internet hızını 1000 kat arttırabilecek bir özelliğe daha sahip olduğu ortaya çıktı.

Bundan 20 yıl önceki internet hızıyla şimdikini kıyasladığımızda, aralarında dağlar dek ayrım olduğunu anlatmak hatalı olmaz. Aynı şeyi önümüzdeki yıllarda bu günler için söyleyeceğiz, çünkü teknoloji bundan sonradan büyük bir karışıklık olmadığı müddetçe gelişmeye devam edecek ve her şey fazla daha süratli ve basit ulaşılabilir olacak. Perovksite isimli bu mineral, internetin hızını devasa boyutlara taşıyacak çok manâlı bir özelliğe sahip ve eğer bu özelliği internete entegre edilebilirse, ilerleyen yıllarda hakikaten de harikulade bir internet hız deneyimine erişebiliriz.

Mineralin bu zamana kadarki en bilinen özelliği, güneş ışığını emerek elektriğe çevirebilmesiydi. Dünyadaki çoğu laboratuvarda perovksite ile güneş panelleri üretme denemeleri yapılıyor. Son zamanlarda keşfedilen özelliği ise data aktarmada terahertz spektrumunu kullanabilme yeteneği. 

Fiilen data aktarımında ışıktan adet edinmek çok da yeni bir akıl değil. Perovksitenin veri aktarma özelliği ise kızılötesi ışık ve radyo frekansları aralarında bir yerde çalışıyor olması. Perovksite ve halojen lambalarla deneyler yapan araştırmacılar, terahertz dalgaların mineral katmanlardan geçerken modifiye edilebildiklerini keşfetmişler. Kodlanan verinin ise sıradan bağlantıdan 1000 kat daha çabuk aktarıldığı görülmüş. 

Araştırma ekibi, bu buluşun günümüze uyarlanması için önümüzde takriben 10 takvim bir zaman olduğunu söylüyorlar. Ama bundan böyle şundan eminiz ama günümüzdeki internet hızı, bundan 10-15 yıl sonradan dönüp baktığımızda bize tam bir komedi gibi gelecektir.

  1 0 0 0 0 Emoji İle Tepki Ver 1 0 0 0 0


Bir Cevap Yazın