iOS 11’de ‘Gece Modu’ Nasıl Etkin Edilir?

Böylece çok zeki telefon kullanıcısı daha dar bir uygulama için uygulamaları ‘gece modu’ özelliğini faal ederek kullanmaktadır. Peki size iOS’ta rahat bir ‘gece modu’ bulunuyor desek?

Akıllı telefonların yeteneklerinin artmasıyla birlikte ekran başında geçirdiğimiz süreler de paralel olarak uzamaktadır. Fakat çoğu uygulama arayüzü açık tondadır ve kesintisiz beyaz ışığa görmek hem gözlerimizi yorar keza de baş ağrısına neden olur.

Twitter, Webtekno gibi metin ağırlıklı uygulamalar kullanıcılarına ‘gece modu’ seçeneği sunarak koyu bir temada daha bakımlı tatbik sunmaktadır. Lakin bu mod her gerçekte ya da aracısız telefon arayüzünde bulunmamaktadır.

Eğer bir iOS 11 kullanıcısıysanız cihazınızı gece modunda kullanmanın ufak bir ‘hilesi’ bulunuyor. Görme kusuru yer alan kullanıcılar için yer alan ‘zeki zıt çevirme’ özelliği ile iOS arayüzünü koyu bir temaya kavuşturabilir, bu nedenle daha kuytu bir başvuru formu sağlayabilirsiniz.

Zeki zıt çevirme özelliğini faal etmek için ayarlar menüsünden erişilebilirlik ayarlarını ziyaret etmeniz gerekiyor. Burada yer alan ekran kolaylıkları menüsünden renkleri çevir sekmesini açtıktan daha sonra zeki ters çevirmeyi etkin edebilirsiniz.

Akıllı ters çevirme etkin olduğunda Google Haritalar aşağıdaki gibi görünecektir.

Apple Müzik’in de zeki ters çevirmeden sonra şık bir görünüme kavuştuğunu söyleyebiliriz.

Zeki zıt çevirme ile sadece iOS arayüzünde yok öyle çok gerçekte da koyu tema elde edebilirsiniz. Ama bazı uygulamalar akıllı ters çevirmeye iyice uyum sağlayamıyor. Mesela; zeki zıt çevirmeyi faal ettiğinizde Instagram’daki görsellerin de renkleri dönüştürülüyor.

Kaynak : http://www.businessinsider.com/apple-iphone-ios-11-dark-mode-smart-invert-2017-11


Bir Cevap Yazın