NASA’nın Suni Zeka Drone’u İnsan Pilota Karşısında Yarıştı

Özel bir pistte yapay akıl ve insan tarafından yönetilen drone’lar yarıştı. NASA, bu konuda yaptığı müsabaka ile ilgili çok hoş bir video paylaştı.

Son yıllarda Facebook ve Google gibi firmalar suni zekaya büyük ölçüde tartma vermeye başladılar, kuşkusuz bu özel şirketler arasına NASA gibi kuruluşlar da giriyor. NASA, son dönemde yapay akıl için kullanılan sensörlerde büyük ölçüde gelişme kaydetti.

Yapay akıl pilotları, ucuş amaçlı emniyet ve uyarı gerektiren görevlerde zaten kullanılıyordu, ancak saldırgan manevralarda insan pilotların inisiyatifi çok daha iyi sonuçlar çıkarıyordu. Hatta NASA’nın raporuna göre suni zeka ile parkurdaki yapılan yarışmada, insan pilot başlangıçta köşeye kıstırılmış olsa da, suni akıl bu başarısını uzun süre sürdüremedi. Pilot parkuru ezberledikten daha sonra zafer kazanmaya başladı, fakat pilotun yorulmasından sonradan yapay akıl yeniden üstünlüğü eline aldı.

NASA, benzer bir suni zeka sürücüsünü daha öncede de kullanmıştı. Eski yapay zeka, araba kullanıyordu. İşin yazılım tarafına bakıldığında, mantık olarak drone’u kullanan yazılımda x ve y eksenlerinin yanına üçüncü bir eksen olarak z ekseni de eklenmiş oldu. Lafı daha fazla uzatmadan sizleri büyük mücadele ile baş başa bırakıyorum. İyi seyirler.

Kaynak : https://www.theverge.com/2017/11/27/16704056/watch-nasas-ai-drone-race-a-pro-human-pilot


Bir Cevap Yazın