Ortalama 30 Milyar Dolar Değer Bitcoin Çöpe Gitti

Değişmez disk gibi ortamlarda internetten uzakta olarak saklanabilen Bitcoin, yüklendiği cihaza erişimin sağlanamaması durumunda ebediyen mazi oluyor. Bu noktadan hareket eden analistler, ortalama 30 milyar dolar layık Bitcoin’in sonsuza değin kaybedilmiş olabileceği tahmininde bulunuyorlar.

Okyanusların dibinde keşfedilmemiş enkazların içerisinde yüz milyarlarca lira değerinde altın külçeleri bulunsa da, sadece geçtiğimiz on yıl içerisinde fazla daha pozitif değere sahip dijital para kaybolmuş olabilir. 16.4 milyon Bitcoin’lik paranın 3.8 milyonunun, 2017’nin ortasındaki döngü esnasında kaybolduğu söyleniyor. Bu da adeta 30 milyar dolar yapıyor.

Bitcoin’in en hoş özelliklerinden biri, yerel bir donanımda çevrimdışı ortamda saklanabiliyor olması. Buna ‘Cold Storage (Soğuk Depolama)’ deniyor. Bir sabit şoför ya da flash disk içerisinde kripto para cüzdanına sahip almak, online ortamda çalınmaya aleyhinde paranızı koruma altına almış olmanız anlamına geliyor lakin, eğer bu cihaza erişim sağlayamazsanız, o paralar da sonsuza kadar değil olur giderler. İşte tahmin edilen kayıp kripto para miktarının büyük bölümü de bu noktada yatıyor. İşe birincil başlarda başlayan bir çok kazıcı ve yatırımcı, bitcoin’in demin değer kazanmadığı dönemlerde ellerindeki parayı olur olmaz yerlere koymuşlardı.

Belirlendiği kadarıyla 5 milyon değin Bitcoin’in piyasada olmadığı söyleniyor (faal olarak işlemde olmayan miktar). Chainalysis’in tahminlerine göre bu miktarın yarısından fazlası geçtiğimiz 9 küsur yıl içerisinde kaybedilmiş veya nereye konulduğu unutulmuş olabilir. Bu da takriben 2.5 milyon Bitcoin yapıyor oysa, dolar cinsinden karşılığı 20 milyara tekabül ediyor.

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/computing/30-billion-lost-bitcoin/


Bir Cevap Yazın