Ortalık Karışır: ‘Büyük Patlama (Big Bang) Fiilen Hiç Gerçekleşmedi!’

Evrenin oluşumunu esas bölge kozmolojik model Bin Bang teorisi, bilim dünyası göre geçerliliği kabul gören önemli keşifler arasında yer alır. Fakat yeni tamamlanan bir araştırma, her şeyin başlangıcına ilişkin bildiklerimizi ayrıntılarıyla çöp haline getirebilir.

Evrenimiz günümüzden takriben 13.8 milyar sene önce gerçekleşen Big Bang olayı ile genişlemeye başladı ve zamanla galaksiler, yıldızlar ve gezegenler oluştu. Hala oluşuyor. Oysa bilim tartışmayı bilinen gerçekleri sorgulamayı asla elden bırakmıyor. Bu defa sorgulanan ise Bing Bang teorisi olunca, bilim dünyasını karıştıracak tartışmalar yaşanıyor. 

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde bulunan Campanias Matematik, Istatistik ve Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nda tayin yapan fizikçi Julian C. S. Neves, “Büyük patlamanın hiç gerçekleşmediğine inanıyorum” diyor.

Oysa Neves’in bu sözlerinin içi anlamsız değil. Kendisi yeni yayınlanan bir çalışmayla bu görüşünü destekleyecek bulguları gözler önüne serdi. Araştırmaya tarafından uzayın ve zamanın oluşması için Big Bang’e gereklilik yok. 

Bunu yerine, fazla sıcaklık ve yoğunluktan kaynaklanan evrenin genişleme hareketi esas alınıyor. Neves, “Big Bang teorisi, standart kozmoloji ile evrenin genişleme oranını ölçmek için kozmolojik zamana yan bir matematiksel fonksiyon kullanıyor” sözleriyle teoriyi temelinden eleştiriyor. 

“Uzay ve zamanın başlangıcında evrenin daha önce bir daralma hareketi yaşadığını ve faz değişiklikleriyle bitmiş genişlemeye başladığını öngörüyoruz” 

Bu argümanlar, bugünlerde gözlemleyebildiğimiz kara deliklerin davranışından esinleniyorlar. Bir kara deliğin çekirdeği, aşırı yoğun ve sıcaktır dolayısı ile yüksek çekim kuvvetine sahiptir.

Tüm kara deliklerin merkezindeki yer çekimi kuvveti, Einstein’ın görelilik teorisine göre sonsuza ulaştığı noktaya tekillik diyoruz. Neves’e tarafından kara deliklerin çekirdeklerinde tekillik değil, olay ufku var. Genel görelilikte olay ufku, ışık ve maddenin artık kaçamadığı bölgeyi sınırlayan kuşağa denir. Olay ufku, herhangi bir maddesel incelemede bulunamadığımız bir uzay parçasıdır.

Neves bu sonuçların, sürekli genişleme evresindeki -yani mevcut durumdaki- daralma evresine ait izlerin deneme edilebileceğini söylüyor. Kendisine kadar âlem, genişleme ve daralma hareketlerini sürekli olarak yapıyor ve Big Bang, yalnızca bir yalandan ibaret.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5122617/New-theory-claims-WASNT-Big-Bang.html


Bir Cevap Yazın