Shell, Avrupa Yüksek Kuvvetli 80 Şarj İstasyonu Inşa Edecek

Eski Kalıntı yakacak devi Shell, Avrupa çapında 80 yüksek dinç sıkıntı istasyonu kuracak.

Elektrikli vasıta piyasasının gelişmesiyle yavaştan sorgulanmaya başlayan eski kalıntı yakıtlar ve buna tabi olarak eski kalıntı yakıt devleri, kendilerini her tarafta yapılandırmaya başladı. Dünya’nın en büyük eski kalıntı yakıt satıcılarından Royal Dutch Shell, elektrikli araçlara yönelik daha alçak inşa yatırımlarına yoğunlaştı. Geçtiğimiz aylarda, 30 bin şarj noktasına sahip olan NewMotion’ı satın alarak sektöre büyük bir antre yapan dev şirket, acilen de 2019 yılına dek Avrupa genelinde 80 büyük şarj istasyonu inşa edeceğini duyurdu.

Bu hamlenin arkasından her ne değin elektrikli araç piyasasının çoğalma eğilimini artırmış olması dursa da BMW, Daimler, Ford, Volkswagen, Audi ve Porsche’un elektrikli araçları için IONITY ile ortaklık kurması da yatabilir. Zira adı geçen şirket 2020 yılına değin Avrupa çapında 400 yüksek şarj istasyonu kurmayı hedeflediğini açıkladı.

350 kW’lık bir şarj hızı bulunan elektrikli araçları Shell’in kuracağı istasyonlar baştan sona 5 ile 8 dakika arasında sıkıntı edilebilecek. Bildiğiniz üzere elektrikli araçlara yönelik hala geçerli olan temkinli tutumun sebepleri batarya dolum süresi, çok miktar istasyonu sayısı ve menzil olarak öne çıkıyor. Shell’in 80 istasyonundan herhangi bir tanesinin ülkemizde olmayacağını da söylemek gerekiyor. İstasyonlar, Belçika, İngiltere, Fransa, Hollanda, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Slovenya’da yapı edilecek 

Kaynak : https://www.engadget.com/2017/11/27/shell-build-ev-charging-stations-europe/


Bir Cevap Yazın