Snapchat’in arkasındaki Tencent 500 milyar dolar değerlemeyle Facebook ile yarışıyor

Geçtiğimiz günlerde Snapchat’in yüzde 12’lik hissesiyle en manâlı yatırımcılarından biri olan Tencent’ten bahsetmiştik. Snap’e ilk olarak 2013 yılında yatırım yapan Tencent teknoloji dünyasında çoğunlukla WeChat’in dönüşüm sürecinde ciddi bir rol oynamasıyla öne çıkıyor. WeChat’i bir mesajlaşma uygulamasından, Çin’deki kullanıcılara ödeme, e-ticaret, yerel hizmetler, yatırımlar, bankacılık ve daha fazlasını sunan bir platforma dönüştüren şirket, artık Çin’in 500 Milyar dolar değerindeki birincil teknoloji şirketi unvanına da sahip.

Hong Kong Borsası’nda işlem gören 19 yıllık şirketin hisseleri 52 doları geçti ve şirketin piyasa değeri 500 milyar dolara erişti. Tencent’e en yakın değere sahip Alibaba ise 474 milyar dolar ile asyanın en değerli ikinci firması.

Apple, Alphabet, Facebook, Microsoft ve Amazon gibi şirketlerle yarışmaya başlayan Tencent bu gelişmenin arkasında 2017’nin üçüncü çeyreğinde kazandığı gelirleri açıkladı. Açıklanan rakamlara tarafından Tencent, üçüncü çeyrekte 10 milyar dolar gelir, 3 milyar kar elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine kadar yüzde 69 daha pozitif kar eden şirket, gelirini ise yüzde 61 daha fazla büyüttü.

Basında yer alan yorumlara tarafından ABD’den 2004 halka arzında 9.000 dolar yatırım bölge şirket, bu yatırımı 1 milyon dolar değerine taşımış durumda.

Sadece son 12 ay içinde Tencent’in gösterdiği gelişme, hisselerin değerini iki katına çıkardığını gösteriyor. 2014 yılının mart ayından itibaren piyasa değerini üçe katlayan Tencent, 150 Milyar dolara ulaştığında ise Intel’i geride bırakmayı başardı.

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi derhal 1 milyona ulaşan WeChat’in arkasındaki isim olarak tanınan Tencent’in oyun sektöründe de önemli varlıkları bulunmakta.  Şirket 2017’nin en fazla gelir getiren uygulamaları arasında yer alan Honour Of Kings bir uçtan bir uca geçtiğimiz çeyrekte 5 milyar dolar kazanç elde etti. Bu gelirde Clash Of Clans (Supercell) ve League Of Legends (Riot Games) oyunlarının arkasındaki şirketlerin satın alınmasının da büyük payı var.

Dahası ABD’li teknoloji şirketlerine uzun zamandır alaka duyan Tencent bir takım yatırımları desteklemekten de çekinmiyor. ABD portföyünde, Snap’in yaın sıra Hike in India ve Güney Kore’nin Kakao gibi küresel mesajlaşma uygulamalarının yanı sıra sohbet uygulaması Kik, Tesla ve oyun firması Activision da yatırım yaptığı firmalar aralarında yer alıyor.

Şimdiye kadar erken dönemde olmasına rağmen yatırım yaptığı konular arasında uçan arabalar, ay droneları ve astroid madenciliği yer alan Tencent’in, geleceği şekillendiren şirketler arasında yer alacağı emin!


Bir Cevap Yazın