Solucanlar, Kızıl Gezegen Mars’tan mı Geldiler?

Yeni bir araştırmaya göre topraklarımızdaki çeşitliliği sağlayan acayip canlı türü solucanlar, Mars sözde ortamlarda üreyebiliyorlar. NASA’nın yaptığı araştırma Mars’ta bit yetiştiriciliği için önemli bulgular içeriyor.

Artık hepimiz şu konuya hakimiz: Ademoğlu yakın zamanda Mars’a gidecek ve uzun vadede orayı kendi dünyası haline getirecek. Kendi elimizle ekosistem yapı etmeye ve bazı canlı türlerinin aralıksız üremesine olasılık tanıyacağız. Hiç kuşkusuz bilimin geldiği noktada bu söylediklerimiz olası görünüyor.

Oysa Mars’ın zamanında canlı yaşamına uygun olduğu yönünde bulgular da var. Bugün kırmızı çorak toprakları ve kaba atmosferi ile yaşam o kadar de olası görünmüyor. Bir yandan oraya gittiğimizde nasıl yaşayacağımızı ve besleneceğimizi netleştirmeye, diğer yandan da olası yaşamın izlerini sorgulamaya devam ediyoruz. 

Mars’ta bitki yetiştiriciliği ile ilgili NASA kadar yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları, her iki amaca da hizmet ediyor. Bulgulara tarafından dünyanın her köşesinde yaşayan ve topraktaki çeşitliliğin mimarlarından olan solucanlar, Mars sözde ortamlarda üreme yeteneğine sahipler. NASA biyologlarından Wieger Wamelink, Mars toprağının taklit edildiği bir deneyde bu bulguları kesinleştirdi. Toprağa yerleştirdiği kurtçuklar, başarılı bir şekilde ürediler. 

Astronotları Kızıl Gezegen’e götürmek, bahşedilen savaşın sadece ilk adımları. Oraya giden halk kendi ayakları üstünde durabilmek için, söz konusu araştırmaların ışığında hareket edecekler. Gezegende yetiştirilecek ur ise yaşamsal tartı taşıyorlar.

Marslı filminin meşhur sahnelerinde geçen patates yetiştirme mevzusu da solucan deneyi sırasında reel oldu. Bir sonraki aşamada araştırmacılar, patates bitkisinin Mars ortamında çimlenebileceğini kanıtladılar.

Oysa araştırmacılar, solucanların üreyebilmeleri için çeşitli organizmalar taşıyan gübrelerle toprağa destek verdiler. Nitekim bu destek, çok eskiden Mars’ta yaşam olabileceği ihtimallerini ortadan kaldırmıyor. NASA bu konu hakkında net bir veri paylaşmasa da Mars’ın toprakları, tatmin edici takviye sağlandığında ur ve solucanlar için uygun olabiliyor. 

Domates, fasülye, patates gibi temel sebzelerin yetiştirilmesi, insanoğlunun çorak Mars topraklarında yaşaması için kilit bir rol oynuyor.

Kaynak : https://www.slashgear.com/earthworms-can-reproduce-in-mars-like-environment-27509472/


Bir Cevap Yazın