TÜBİTAK’tan blok zincirine özel araştırma laboratuvarı

TÜBİTAK Bilişim ve Veri Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), son yılların en manâlı teknolojik gelişmelerinden blok zinciri (blockchain) üstüne bir araştırama laboratuvarı kurdu.

Ülkemizin ihtiyaçlarına reformcu ve ulusal çözümler üretmeyi hedefleyen ulusal Ar-Ge merkezi, açmış olduğu internet sayfasında bu alanda neler yapılacağını ve çalışmaların hedeflerini paylaşıyor. Kamu ve özel kurum/kuruluşların ihtiyaçlarına istinaden, blok zinciri teknolojisini farklı açılardan (altyapılar, kurulum, kitle fonlama yaklaşımı vs.) araştıracak olan Blok Zinciri Araştırma Laboratuvarı (BCLabs), UEKAE Matematiksel ve Hesaplamalı Bilimler Birimi aşağı konumlandırılıyor.

Paylaşılan bilgilere göre BİLGEM, ulus ve özel kurum/kuruluşlar ve akademisyenlerle işbirliği yaparak, güven merkezleri içeren yapılardaki güven merkezlerini dağıtarak daha bereketli ve saydam yapıların kurulması için blok zinciri tabanlı tasarım ve geliştirme çözümleri sunduğunu belirtiyor. Finansal hareketlerden tedarik zincirlerine, nesnelerin internetinden (IOT) sağlık hizmetlerine dek her türlü elektronik işlemi basitleştirmek ve teminat altına almak için blok zinciri temelli ağların kurulmak istendiğine de dikkat çekiyor.

BİLGEM’in diğer bir amacı da “alanında en dinç uzmanları bir araya getirerek işletmelerin blok zinciri teknolojisini anlayış ve yararlanma becerilerini geliştirmek” olarak açıklanıyor. Emniyet ve gizlilik analizi ile takip edilebilirlik gibi teknik çözümleri araştıran bu yeni araştırma merkezi hakkında detaylı bilgileri blockchain.bilgem.tubitak.gov.tr adresinde bulabilir ve gelişmelerden haberdar elde etmek için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.

Konuya yeni ısınanlar için ‘blockchain nedir?‘ yazımızı da hatırlatmadan geçmeyelim.


Bir Cevap Yazın