Türkiye’de Üretilecek Çabuk Tren İçin Incelemeler Başladı!

Türkiye’nin birincil milli süratli tren projesi hayata geçiyor. Eskişehir’de bulunan TÜLOMSAŞ tesislerinde üretimi yapılacak tren, saatte 250 kilometre çabucak gidecek.

İhlas Haber Ajansı’ndan edilen bilgilere tarafından ilk ulusal yerli trenler için düğmeye basıldı. Eskişehir’de üretilecek trenler, Ankara’dan sipariş bölgelerine teslim edilecek. TÜLOMSAŞ tesislerinde tasarlanıp üretime geçirilecek proje için toplam 96 adet trenin planlaması tamamlandı. 

Yapılan açıklama tam olarak şu şekilde:

“20 adedi en az yüzde 10 yerli katkı maddesi payı ile komple imal edilmiş olarak ithal, 60 adedi asgari yüzde 53 yerli katkı payı ile Türkiye’de TCDD’nin Eskişehir’de göstereceği arazi TÜLOMSAŞ’da kurulacak tesiste imal, 16 adedi ise ulusal YHT projesi dâhilinde en düşük yüzde 74 yerli katkı maddesi payı ile Türkiye’de TCDD’nin Eskişehir’de göstereceği arazi TÜLOMSAŞ’da kurulacak tesiste üretim edilecektir.”

Üretilecek trenlere sağlanan katkı maddesi payı oranları, projenin büyük oranda yerli anapara ile gerçekleştirileceğini doğruluyor. Yerli Imal ve Deneme Tesisi inşa edilecek ve bu trenler Eskişehir’deki üretimlerinin arkasında teste bağlı tutulacaklar.

Saatte 250 kilometre şipşak giden trenlerin, ülkemizin kara ulaşımına büyük katkıda bulunacağı anlaşılır. Ancak projenin başlangıç tarihi, bitişi ve siparişlerin teslimiyle ilgili net bir tarih bulunmuyor. bu nedenle seri yerli çabuk trenin ne vakit hizmete gireceği demin belirlenmiş değil.

Teferruat elimize ulaştıkça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz, takipte kalın 🙂


Bir Cevap Yazın