Yıldırımların Atmosferde Antimadde Oluşumuna Neden Olan Olağandışı Halleri

Japon Denizi’nde gerçekleştirilen gözlemler, şimşek çakması esnasında yüksek enerjili gama ışınlarının oluşturduğu antimaddenin, elektronlarla etkileşime geçerek kısa zaman içerisinde yok olduklarını gösteriyor.

Şimşek çakmasıyla ilgili bilmediğimiz çok şey var. Dünya’nın ilk oluşumu süreçlerinde hayatın başlaması üzerinde bir etkisi olmuş mudur, ya da neden volkanik patlamalar sırasında oluşurlar, bilmiyoruz.

Ama oldukça enerji yüklü olduğunu biliyoruz. Yeni bir alıştırma yıldırımların ara sıra gök yüzünde nükleer reaksiyonlar oluşturacak değin dinç olduklarını onaylama ediyor.

Araştırma ekibine tarafından şimşek çakması ve şimşek bulutları, doğal birer parçacık hızlandırıcıları olma özelliğine sahipler. Bu durumun ‘kontrol dışı elektronlar heyelanına’ niçin olduğu biliniyordu. Ama bundan böyle antimadde anti parçacıkları gibi tuhaf şeyleri de içeren bir noktaya geldi konuyla ilgili bilgimiz.

Nükleer reaksiyonları tetiklemek, kolay değildir. Genel Olarak iki ya da tek çekirdeğin atom altı bir parçacıkla çarpışarak ayrı atomik ürünlerin ortaya çıktığı an olarak tanımlandıkları düşünülür.

Ortalama bir yıldırım, aşağı yukarı bir milyon joule dek bir enerji transferini içerir. Uzunca bir süredir fazla dinç enerjiye sahip yıldırım çakmalarının, nükleer reaksiyonlar oluşturabileceklerine inanılıyor. Yıldırımlardaki elektronların ara sıra çekirdeği parçalayacak değin kuvvetli gama ışınları ürettikleri yönündedir bu düşünce.

Bu müşteri bir tepkime, nötrino, nötron ve hatta kısa süreler için antimadde oluşumuna bile neden olabilir. Bu yöndeki sinyaller, gezegenimiz çapında mevcut olan gözlem evleri ve dedektörlerce yaklaşık kırk yıldır tespit ediliyorlar. Ama bunların yıldırımlar nedeniyle oluştuklarını kesinleştirmek epeyce zordu.

Geçtiğimiz Şubat ayında Japon Denizi’nde enerjik bir gök gürültüsü gerçekleşti. Araştırma ekibi yalnızca birkaç şimşek çakmasına uyan yüksek seviyeli gama radyasyonu tespit etmekle kalmadılar, bununla birlikte anında ardından çok kısa süreli olarak gerçekleşen oldukça özel enerji belirtileri de algıladılar.

Bu belirtiler, sadece epeyce özel bir dizi durumlarda gerçekleşebilecek türdendi. Şüpheli karbon, nitrojen ve oksijen izotopları üretiliyordu gama ışını etkileşimleri esnasında. sonradan doğal yollarla nötron, nötrino ve antimadde pozitronları yayınlamışlardı. Bu antimadde elektronlarla etkileşime geçerek şipşak ve patlama şeklinde yok oluyordu.

Bu egzersiz, yıldırımların atmosfer içerisinde nükleer reaksiyonlar oluşturabileceklerine dair ilk bariz kanıt olma özelliğini taşıyor. Olur Ya de daha da önemlisi, yıldızların merkezinde gerçekleşen kozmik ışın etkileşimleri ve nükleer reaksiyonlardan sonradan gerçekleşen üçüncü doğal bir işlem olarak görülüyor artık.

Kaynak : http://www.iflscience.com/physics/lightning-creating-antimatter-atmosphere/


Bir Cevap Yazın